› healthblog

roztroušená skleróza a těhotenství: Průvodce

Pas d'image

roztroušená skleróza a těhotenství: Průvodce

Lidé s roztroušenou sklerózou (MS) mohou otěhotnět a mít zdravé těhotenství a děti stejným způsobem jako lidé bez stavu. Mohou také mít vaginální porod, pokud se rozhodnou. Tyto změny mohou také posunout příznaky RS.

Mnoho lidí s RS uvádí snížení příznaků během těhotenství a relaps v období po porodu. Každá osoba je však jiná a neexistuje způsob, jak předpovídat, jak se stav jednotlivce během těhotenství a po těhotenství změní.

Mnoho léků MS není během těhotenství bezpečné, takže lidé, kteří se snaží otěhotnět, možná bude muset tyto drogy zastavit před otěhotněním. Správa potravin a léčiv neschválila žádné terapie modifikující onemocnění (DMTS) pro těhotné lidi, ale mohou být stále bezpečné. Osoba může diskutovat o těchto rizicích se svým lékařem.

Jak může mít MS ovlivněno těhotenství? Nezdá se, že by se na většinu výsledků těhotenství nemělo významný vliv.

https://recenzeproduktu.top/ Obecně je bezpečné otěhotnět s RS a lidé s RS mají obvykle zdravé děti. Je také bezpečné kojit s MS.

Specifické příznaky MS, kterou má osoba ovlivnit těhotenství. Například poškození pánevních svalů a nervů souvisejících s MS může ztěžovat vytlačení dítěte ven. To může zvýšit riziko asistovaných dodávek a v některých závažnějších případech může vyžadovat císařský řez (C-SECTION) pro dodání. pohlavní styk obtížný nebo bolestivý. Míra umělé inseminace je u lidí s RS vyšší než v běžné populaci.

Navíc některé léky na MS mohou způsobit problémy v těhotenství, ačkoli k tomu potvrzují další studie. FDA klasifikuje většinu léků DMT jako léky třídy C, což znamená, že studie na zvířatech prokázaly riziko pro vyvíjející se plod. To představuje závažné etické problémy spojené se studiem těchto drog u lidí, takže většina lékařů proti nim doporučuje.

Výhoda těchto léků však může v některých případech převážit nad rizikem, zejména pokud jsou příznaky osoby závažné. Navíc tyto léky nemusí mít stejné účinky na lidi, jaké dělají na nehumánních zvířatech.

Studie z roku 2019 se 142 těhotenstvím zjistila, že těhotenství s expozicí prvního trimestru několika DMT mělo srovnatelné výsledky s těmi bez expozice.

Jak těhotenství ovlivňuje MS?

Změny v pohlavních hormonech, jako je progesteron a estrogen během těhotenství, mohou také ovlivnit příznaky RS.

Několik studií naznačuje, že příznaky MS se během těhotenství obecně zlepšují a že počet vzplanutí se snižuje-zejména během třetího trimestru.

Změny v imunitním systému během těhotenství mají tendenci snižovat hladinu různých zánětlivých chemikálií. Současně tyto změny podporují vyšší úrovně některých protizánětlivých chemikálií, které mohou pomoci zmírnit příznaky MS.

Příspěvek z roku 2018 vysvětluje, že lidský chorionický gonadotropin, těhotenský hormon, může změnit chování specifických bílých krvinek způsobem, který snižuje aktivaci imunitního systému. To zase snižuje zánět a potenciálně zmírňuje příznaky RS.

Během těhotenství snižuje nadměrnou aktivaci imunitního systému u většiny lidí, ne všichni lidé s RS zažívají snížení symptomů během těhotenství. Zastavení některých MS léků, zejména DMT, během těhotenství může zhoršit příznaky a může zvýšit riziko závažných relapsů. Dítě, jako je potrat, mrtvá porota nebo těžká vrozená postižení.

Údaje o riziku MS na rodičovského porodu jsou protichůdné. Dřívější výzkum naznačoval, že míry C-sekcí, zastavené práce nebo asistované vaginální dodávky mohou být vyšší u lidí s RS, ačkoli toto zjištění pocházelo pouze z jedné případové studie. K potvrzení tohoto tvrzení je zapotřebí více výzkumu. Podmínka nezvýšila riziko nouzového řezu C, gestačního cukrovky, preeklampsie nebo placenty.

Mezi lidmi s MS však existovala vyšší míra volitelných (nerovnoměrných) C-sekcí. Děti se také častěji narodily pro jejich gestační věk – rizikový faktor pro jiné zdravotní komplikace u dítěte. Děti lidí s RS měly nižší míru příznaků asfyxiace.

Život s MS během těhotenství

Lidé s MS obvykle během těhotenství obvykle nepotřebují zvláštní porodnickou péči. Jsou to kandidáti na vaginální porod, pokud nemají jiné komplikace, které této možnosti brání.

Osoba s RS by však měla zvážit kontaktování specialisty na MS, než otěhotní, aby zvážila možnosti léčby. Řízení stavu před otěhotněním může být účinným způsobem, jak zvýšit šance člověka na nekomplikované těhotenství. Probíhající konzultace se specialistou mohou pomoci zvládnout příznaky a přijímat rozhodnutí o lécích. DMT nejsou jedinou možností léčby pro MS.

Anestezie, včetně epidurální anestézie, je bezpečná pro těhotné lidi s RS, pokud nemají jinou komplikaci, která způsobuje anestezii nebezpečnou.

Lidé s RS by měli zvážit práci s porodníkem nebo porodní asistentkou, která má zkušenosti s RS a který je ochoten podporovat touhy těhotné osoby pro narození. Samotná MS není náznakem chirurgického porodu, takže lidé, kteří se dávají přednost tomuto dodávkám vyhýbat, by o tom měli diskutovat s profesionálním na začátku těhotenství.

MS a poporodní

období poporodní může být obtížnější pro lidi s RS, kteří čelí vyššímu riziku symptomů MS.

Náhlá změna hormonů a mnoha dalších faktorů může zvýšit příznaky MS po porodu. Příspěvek z roku 2018 naznačuje, že chemikálie spojené s kojením mohou také podporovat příznaky MS.

Některé výzkumy naznačují, že těhotenství může také zpomalit progresi RS a vést k nižší míře dlouhodobého postižení.

Například studie z roku 2016, která následovala 2 466 lidí s RS po dobu 10 let, zjistila nižší skóre postižení u lidí, kteří měli více těhotenství.

Vědci nevědí, co by mohlo způsobit tento účinek, ačkoli přezkum z roku 2018 naznačuje, že těhotenství může způsobit epigenetické změny, které mění průběh RS. Epigenetické změny směřují způsob exprimování genů a mění účinek různých genů.

Ne všechny studie však zjistily tuto korelaci, takže neexistuje žádná vědecká jistota ohledně toho, zda, proč, nebo do jaké míry by těhotenství mohlo změnit dlouhodobý průběh RS.

Zatímco MS je rizikovým faktorem deprese, nemusí to zvýšit riziko poporodní deprese. Studie 2021 zjistila podobnou míru deprese u poporodních lidí s MS ve srovnání s lidmi bez RS. Studie nezjistila korelaci mezi závažností MS nebo příznaky a rozvíjející se depresí.

Autoři studie varují, že jejich údaje mohou podceňovat míru deprese v důsledku nedostatečného screeningu.

Otázky, které by se položily doktora

Některé otázky, které se před otěhotněním zeptají profesionála, zahrnují:

 • Je pro mě bezpečné otěhotnět?
 • Musím před otěhotněním změnit léky?
 • Co mohu udělat pro zlepšení svých šancí na otěhotnění a zůstat těhotenství?

Některé otázky, které je třeba položit během těhotenství, zahrnují:

 • Je moje těhotenství vysoké riziko?
 • Mám nějaké komplikace těhotenství?
 • Jak může MS nebo jiné komplikace ovlivnit mé narození?
 • Jste spokojeni s mým plánem narození?
 • Co by mohlo změnit můj plán narození?

Shrnutí

Těhotenství může nabídnout dočasnou úlevu od symptomů MS a může zlepšit dlouhodobé výsledky MS. Zkušenost každého člověka je však jiná, takže neexistuje žádná záruka konkrétního výsledku.

U většiny lidí s RS tato nemoc nevylučuje ani nekomplikuje těhotenství. Stále je možné vybrat z celé řady možností a nastavení porodních porodních hodnot. Lidé s RS mohou a rodí zdravé děti.

Chcete -li zvýšit šance na dobrý výsledek, zvažte konzultaci s odborníkem na MS a porodní asistentka nebo porodníka, než se pokusíte otěhotnět. Změna na bezpečnější léčebný plán před těhotenstvím může snížit riziko komplikací, i když užívání DMT léků nemusí nutně znamenat, že dítě bude nezdravé.

Promluvte si s lékařem o určení rizik a výhod všech možností léčby MS před, během a po těhotenství.

 • Roztroušená skleróza
 • Těhotenství/porodnictví
 • Otěhotnění
 • Komplikace těhotenství
 • Zdraví těhotenství

Contents


Commentaire

L’Info en continu
 • Togo
 • Afrique & Monde
Toute l’info en continu
Bon plan
Publié le 15.02.2022

A la découverte du marché des féticheurs

C'est un marché traditionnel situé  dans la ville de Lomé, la capitale du Togo dans le quartier d’Akodésséwa. Il fait à peu près la taille…

Lire la suite
Recevez toute l’actualité

Inscrivez-vous à la Newsletter du Journal de Bangui et recevez gratuitement toute l’actualité

Agenda
 • Il n'y a aucun évènements à venir.
Voir tout l’agenda
Retour en haut